Kralj Narodne Muzike - Legenda

Šaban Šaulić

Šaban Šaulic poginuo u stravičnoj saobraćajnoj nesreći u Nemačkoj

Kako saznajemo, nesreća u kojoj je poginuo Šaban Šaulić se dogodila 17. Februara 2019 u 6.45 minuta na Autputu A2 prema gradu Gütersloh , severozapadnom delu Nemačke.

Prema prvim informacijama, do nesreće je došlo nakon Šaulićevog koncerta u Bilefeldu, a pevač je nakon udesa prebačen u bolnicu, gde je, nažalost, uprkos naporima lekara, preminuo.
Sa njim je uveče na nastupu pevala i Tea Tairović, sa kojom folker ima duet. Niko nije ni slutio da će se samo nekoliko sati kasnije dogoditi stravična tragedija u kojoj će Šaban Šaulić izgubiti život.

OD VESELJA NA NASTUPU DO TRAGEDIJE

Detaljna rekonstrukcija stravične smrti Šabana Šaulića

Turčin Alsin Levent (35) izazvao je stravičnu saobraćajnu nesreću u kojoj su poginuli Kralj Narodne Muzike Šaban Šaulić i njegov dugogodišnji prijatelj Mirsad Kerić, a povređen je pevačev kum Slobodan Stojadinović.
Levent, koji je upravljao tuđim automobilom i to bez dozvole, navodno bio je i pod dejstvom alkohola vodi se kao uhapšen,
ali on nije u zatvoru, već je u bolnici, zato što je povređen i pod stalnom je prismotrom policije.

Evo šta je sve do sad poznato o strahovitom udesu u kom je život izgubila jedna od najvećih zvezda Srbije.

Subota - dan pred tragediju

Kralj Narodne Muzike Šaban Šaulić u Nemačku se zaputio u subotu ujutru, na dan kada je trebalo da ima nastup u Bilefeldu. U Nemačku je otputovao avionom sa svojim prijateljem Kerićem i kumom Stojadinovićem. U avionu je sreo još nekoliko kolega: Seku Aleksić, Maju Berović, Dragana Kojića Kebu. Kako je pevačica Seka Aleksić kasnije otkrila, let je bio miran i prijatan.

- Ćaskali smo, šalili se. Let je bio miran. Šaban mi je tad rekao da jedva čeka da se vrati kući - ispričala je pevačica.
Ona je dodala i da bilo planirano da Šaban sutradan, u nedelju, ima direktan let nazad za Srbiju, bez presedanja.

Kada je stigao u Nemačku smestio se u hotel, odmarao, a potom uveče otišao na svoj, kako tad niko nije mogao ni da nasluti, poslednji nastup u klub Farinda u Bilefeld.
Gosti su ispričali da je Šaban bio vidno veoma raspoložen. Ništa nije slutilo na tragediju koja je "čekala iza ugla".

Sa koleginicom Teom Tairović, Šaban je započeo svoj poslednji nastup rečima: "Ajmo, pali, idemo." i u svom stilu dao znak rukom muzičarima da krenu koncert.
"Odlaziš, odlaziš", bile su reči pesme koju je prvu zapevao ne sluteći koliko u tim rečima ima tragične simbolike.
Publika je bila oduševljena. Svi su skandirali "Šabane, Šabane" i uživali u atmosferi koju je zadnji poslednji put...

Nedelja 3.30 - Poslednja Šabanova fotografija

Kada je završio nastup prišla mu je Melanie Antonić Jekić poreklom iz jednog malog mesta kraj Pančeva i zamolila ga da se zajedno fotografišu.
Ona je sa oduševljenjem pozirala sa Šabanom samo nekoliko sati pre stravične nesreće. Melani je za "Blic" otkriva da je pevač pre toga imao jedan zahtev.
- Celo veče je bio nasmejan, veseo i dobro razpoložen, podigao je celu diskoteku na noge! Pristao je da se slikamo, već je obukao jaknu da krene, rekao je:" Može slika, al da skinem kapu". Bio je zaista ljubazan - priseća se Melani poslednjeg susreta sa kraljem narodne muzike.
Nakon toga, pevač je sa svojom ekipom otišao u hotel kako bi odmorio nekoliko sati pre leta nazad za Srbiju.

Nedelja 6.15 -Šaban uznemireno budio prijatelja

Kako je ispričao pevačev kum, Slobodan Stojadinović, nakon nastupa koji je završen u pola 4 ujutru su otišli na spavanje i napravili dogovor da on probudi Šabana u 6.15 da krenu na aerodrom.
- Došao sam u sobu, sat vremena sam spavao i u 6.15 me budi telefon. Ustajem, a u tom trenutku Šaban je već bio budan i spreman, te mi lupa na vrata. I pitam ga: “Pa zašto žuriš?” A on mi kaže: “Pa hajde, molim te, brzo, zašto kasniš? Žurimo!” Malo mi čudno bilo zašto me zove i zbog čega, nikada pre nije tako. Imali smo još tri sata do poletanja njegovog aviona. Brzo sam se obukao, spustio dole, ušli smo u auto - ispričao je on.
Kako je rekao, pevač je bio nervozan i zamerio prijatelju što ga nije probudio tri minuta ranije.

- Pazite, tri minuta, nisam mogao da verujem. Sav je bio čudan - ispričao je on.
Da je zakasnio još tri minuta, sada bi verovatno bio živ...

Nedelja 6.45 - Srtahovit udarac nasred auto-puta

Iz hotela, pevač se sa prijateljem i kumom uputio kolima "seat ibica" auto-putem ka aerodromu. Prema do sad poznatim informacijama, na deonici puta u okolini Bilefelda, kod mesta Gitersloh, automobilom su usporili zbog situacije na putu. U tom trenutku na automobil u kom se nalazio pevač naleteo je drugi automobil i pri velikoj brzini se zakucao u njih! "Seat" se od siline udarca zakucao u bankinu, i automobil je gotovo potpuno smrskan.

Kako pišu nemački mediji vozač Alsin Levent (35) koji je upravljao putničkim vozilom koji je udario u automobil u kojem se nalazio Šaban išao je brzinom većom od 180 kilometar na čas!
Šaulić sam izašao iz kola, bio svestan i govorio, ali ga lekari na licu mesta nisu razumeli jer je pričao na srpskom, ali su shvatili da se žalio da ga boli grlo i da mu se stanje pogoršavalo.
Pojurili su ka njemu, ubrizgali mu nešto zbog čega je pevač zaspao. Ubrzo je na lice mesta stigao i helikopter koji je došao da pevača preveze što pre do najbliže bolnice.
Nemački lekari objavili su da smatraju da je pojas u automobilu od siline udarca zategao pevača ne mesto gde je došlo do pucanja aorte!
- Radi pripreme za transport, lekari su mu, prema nemačkim medicinskim standardima, dali sredstvo za uspavljivanje i uneli u helikopter, a odlučeno je da bude trasportovan helikopterom zbog procene doktora na licu mesta da je on bio najteže povređen. On je prebačen u najveću i najbolje opremljenu kliniku u Bilefeldu.

Nedelja 8.00 - Dolazak u bolnicu i reanimacija

Prema pisanju nemačkih medija u bolnicu u Bilefeldu stigli su oko osam sati ujutro, a posle reanimacije su morali da otvore grudni koš i tada su videli da je aorta pukla, što je, kako su saopštili lekari, medicinski nemoguće sanirati.
- Helikopterom je dopremljen do bolnice. Porodica je pričala sa doktorkom koja ga je reanimirala, a imao je maskimalni tretman kada je medicinska pomoć u pitanju. To je jedna od najboljih bolnica u ovom delu Nemačke u koju je prebačen - rekao je naš izvor, pa dodao:
- Ta srčana aorta je bila smrtonosna i reanimacija je trajala dva i po sata. Nažalost nije preživeo.

17. Februar Nedelja 10.25 - Preminuo Kralj Narodne Muzike - Šaban Šaulic

U nedelju 17. Februara u 10 sati i 25 minuta Šaulić je preminuo, piše u protokolu. Srbijom je kao bomba odjeknula ova vest. Svi su zanemeli...
Povodom smrti velikog pevača narodne muzike Šabana Šaulića, njegova porodica se oglasila kratkim saopštenjem:

- Sa velikim bolom i neizmernom tugom obaveštavamo vas da je danas prestalo da kuca veliko srce i da je utihnuo najlepši glas regiona, kada nas je napustio suprug, otac, deda, kum i prijatelj Šaban Šaulić – poručuju njegovi najmiliji i dodaju:
- Ljubav kojom je nesebično darivao sve oko sebe utkao je i u svoje pesme i naša zelja je da tako ostane i upamćen, kao veliki umetnik, neponovljivi pevač, ali pre svega divan čovek! Porodica Šaulić se zahvaljuje svima na izrazima saučešća i molimo javnost da i u ovim teškim trenucima dostojanstveno sačuvamo uspomenu na Šabana.
Šaban Šaulić biće sahranjen u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu , ali imajući u vidu da je nemačko tužilaštvo naložilo obdukciju, koja je zakazana za 21. februar, u ovom trenutku datum sahrane nije poznat.

Ponedeljak, 18. Februar - Preminuo dugogodišnji prijatelj Šabana Šaulica Mirsad Kerić, Turčin Alsin Levent (35) vozač uhapšen

Mirsad Kerić (43), vozač automobila i dugogodišnji prijatelj Šabana Šaulić, dan kasnije je izdahnuo posle teške borbe za život u nemačkoj bolnici.
Kako je tada otkriveno, on kobnog dana nije ni trebalo da bude u Nemačkoj, ali ga je pevač zamolio da krene sa njim i na ovaj put, jer je "njemu najviše verovao", otkrili su njihovi prijatelji.
Slobodan Stojanović, Šabanov kum, takođe je bio u "seatu" u trenutku sudara i on se nalazi u svesnom stanju. Šabanov kum nije životno ugrožen, ali je pretrpeo višestruke teške povrede.

Ponedeljak, 18. Februar - Hapšenje pijanog vozača

Nemački sud je u ponedeljak ujutru izdao nalog za hapšenje Turčina Alsina Leventa (35) koji je pod uticajem alkohola, bez dozvole vozio automobil marke "mazda", koji nije u njegovom vlasništvu, a za koga se sumnja da je izazvao nesreću u kojoj su stradali Šaban Šaulić, a kasnije, u bolnici i nejgov prijatelj Mirsad Kerić.
Alsin Levent, Turčin koji je lišio života Šabana Šaulića i Mirsada Kerića svojom nenormalnom vožnjom, bio je lažno prijavljen na jednoj adresi u Bilefeldu, a automobil kojim je udario našeg pevača moguće da je čak bio ukraden te kobne večeri.
- Dosadašnji tok istrage je pokazao da Alsin Levent, 35-godišnji državljanin Turske, nema prebivalište u Nemačkoj! Policija je bila na adresi na kojoj je bio navodno prijavljen, ali ispostavilo se da je reč o lažnoj adresi. On tamo nije boravio, tako da je odmah započeta istraga kako bi se utvrdilo gde je on uopšte živeo.

Utorak, 19. Februar - Policija pozvala građane u pomoć

Nemačka policija pozvala je sve građane koji su posvedočili ovoj tragičnoj nesreći da im se obrate kako bi pomogli istrazi koja će razrešiti sve detalje nesreće.
Prijatelji otkrili da je Šaban slutio nesreću
Prema rečima kompozitora i harmonikaša Miše Mijatovića, on, kao i drugi Šabanovi prijatelji primetili su da se u poslednjih mesec dana Šaulić ponašao nekarakteristično. Naime, kažu da je bio veseliji i pun elana i želje za životom, kao i da je jednom prilikom pomenuo šta će biti kada umre. Oni smatraju da je tragično preminuli pevač predosetio svoju smrt, a tome u prilog govori i saznanje da je pre tri meseca iznenada odlučio da sastavi testament, i da je tada rekao supruzi da se ne oseća dobro i da to ne želi da odlaže.

MIHAJLO, SANELA I BATA NA IDENTIFIKACIJI TELA

Deca Šabana Šaulića, Sin Mihajlo, ćerka Sanela i njen suprug Zoran Bata Mirković u utorak , nešto prije 14 sati, identifikovali su telo svog najmilijeg u Pogrebnom institutu.
– Porodici je na raspolaganju bila odvojena prostorija gdje su mogli privatno, intimno da budu sa preminulim – ističe generalni konzul.

Dačić: Mora da se utvrdi da li je bilo greške lekara

- Šaban je iz kola izašao, ali je bio toliko loše da su prakrtično morali da naprave neku intervenciju i da ga odvezu u bolnicu. Bio je loše, ali je bio svestan. On je izašao bez tragova povrede. Žalio se da je imao problema sa grlom, grudima, da ga nešto guši. Pozvali su helikopter i dali su mu neka sredstva za uspavljivanje i on se više nije probudio. U bolnici su pokušavali reanimaciju, otvorili su ga i ustanovili da je došlo do komplikacije aorte. Tužilac sad traži obdukciju da se vidi zbog čega je umro - izjavio je danas ministar spoljnih poslova Republike Srbije Ivica Dačić.
On je dodao i sledeće:
- Sada je glavni cilj da se telo što pre dostavi u Srbiju, da se utvrde detalji, da li su lekari nešto pogrešili... Ovde je reč o smrti dvojice ljudi. Tu nije bilo svedoka, vozač, Šaban i njegov kum su bili jedini tu, i odvedeni su u tri različite bolnice. Zašto telo tek može da se vidi u četvrtak? Telo je pod nadležnošću tužioca. Sutra ako nekako uspeju sin i ćerka da vide telo i oproste se od oca, ali to su teške stvari. Ljudima je bitno da ga vide - poručio je Dačić.

Sreda, 20. Februar

Kako saznajemo, obdukcija tela Šabana Šaulića zakazana je za Cetvrtak. Nakon toga biće poznat datum sahrane Kralja Narodne Muzike.

Cetvrtak, 21. Februar

Kako su naložile nemačke vlasti danas u 10 sati počeće obdukcija, kako bi bio utvrđen tačan uzork smrti pevača Šabana Šaulića.
– Obudkciju će obaviti tim iz Minstera, kako je naložio tužilac – objašnjava Perin Jarić. – Uobičajeno taj postupak traje oko tri sata, a onda slijedi prikupljanje dokumentacije za dalji transport posmrtnih ostataka u Srbiju, koje obavlja Generalni konzulat sa njemačkim institucijama. Kada dobijemo tzv. pasoš za umrlog i ostale potrebne papire, onda se zajedno sa porodicom odlučuje kada će tijelo biti dopremljeno u zemlju.
Može se očekivati da će i taj dio procedure biti gotov u četvrtak, jer je potrebno nekoliko sati da se sakupi dokumentacija.

Sanela i Mihajlo avionom u PONOĆ dolaze s kovčegom pokojnog oca

Ukoliko sve bude proteklo po planu i ukoliko nemačke vlasti sve odobre, noćas u ponoć Sanela i Mihajlo trebalo bi da dođu u Beograd vladinim avionom kojim će biti preneto i telo Šabana Šaulića.
Komemoracija Šabana Šaulića, ukoliko sve protekne po planu trebalobi da se održu sutra u 11 časova u Skupštini grada, a sahrana odmah nakon toga u 14.30 na Novom groblju u Beogradu, u Aleji zaslužnih građana.

Petak, 22. Februar - Sahrana Kralja Narodne Muzike - Šabana Šaulića

Sahrana bice održana u 15 časova na Novom groblju, a pre toga ce porodica u kapeli primti saučešće. U 11 časova danas je održana je komemoracija u Skupštini grada.
Porodica, estrada i javnost oprostili su se od kralja muzike.
Uz nekoliko puštenih video snimaka Šaulićevih govora i uz oproštajne poruke njegove kume, pevačice Zorice Brunclik, tekstopisca njegovih najvećih hitova Radeta Vučkovića i drugih, prisutni su evocirali uspomene na pevačku legendu, preminulu prošlog vikenda posle saobraćajne nesreće u Nemačkoj.

"Bio si dobar, pošten, skroman čovek, jer ni sam nisi znao koliko si veliki", govorili su o Šauliću dok su u prvom redu sedeli i ministri Ivica Dačić, Branko Ružić, Aleksandar Vulin, Aleksandar Antić.

Nedaleko od njih, sedele su pevačice Svetlana Ceca Ražnatović, Dragana Mirković, prvi čovek Grand produkcije Saša Popović, generalni direktor FK Crvena zvezda Zvezdan Terzić, bivši trener Partizana i selektor Crne Gore Ljubiša Tumbaković
Emotivna komemoracija održana je u Starom dvoru, posle čega je pevač sahranjen

"NE PLAČI DUŠO" Dirljivi momenti sahrane Šabana Šaulića:

Šaban Šaulić danas je sahranjen na Novom groblju uz zvuke pesme "Ne plači dušo" koju je posvetio svojoj supruzi Gordani.
Na poslednjem ispraćaju legendarnog pevača Šabana Šaulića zasviralo je petoro harmonikaša koji su ga i za života pratili!
- Dobio sam poziv od organizatora sahrane da ponesem harmoniku i da odsviram pesmu "Ne plači dušo". Kad me je to zamolio nije mi bilo dobro. Ako sam mogao pored njega da budem 35 godina onda mogu i na večni počinak da ga ispratim jer znam da bi Šaban to želeo - rekao je Kodić.
Dok su crni kovčeg sa telom legendarnog pevača spuštali u raku njegov veliki hit "Ne plači dušo" odsvirali su Mirko Kodić, Miša Mijatović, Borko Radivojević, Aca Sofronijević i Zoran Jovanović. . Od tuge i bola neutešna supruga Šabana Šaulića nije mogla da se odvoji od kovčega u kom je sahranjen Šaban Šaulić.
Ćerke su mu ostavile BELE RUŽE, Mihajlo je sve vreme držao majku Gocu.

Kratka Biografija

Šaban Šaulić rođen je 6. septembra 1951. godine u Šapcu. Bio je pevač, muzičar i producent. U toku bogate karijere u medijima i od publike je dobio nadimak "kralj narodne muzike". Niko nije ni slutio da će u tragičnoj nesreći poginuti.

Njegova majka Ilduza Demirović je iz Bijeljine, gde je on i sam proveo dosta vremena.
Huso Šaulić, Šabanov otac, bio je i te kako ponosan na svog velikog, talentovanog sina. Iako se nikad nije hvalio da je otac kralja narodne muzike, kad bi čuo aplauz oči bi mu u mraku zasijale, pričao je svojevremeno Šaban.
Moji roditelji su bili dobri ljudi, vredni i pošteni. Nisu bili imućni, ali starija sestra i ja ni u čemu nismo oskudevali. Otac se bavio prodajom lutrije, a majka je prodavala igračke. Stalno su obilazili sajmove i putovali od jednog mesta do drugog tako da me je čuvala sestra. Ona je kuvala, vodila domaćinstvo, terala me da učim... Kasnije, kada sam uspeo, majka je uvek ponosno govorila da sam nasledio njenu pamet, hrabrost i talenat za muziku. Oduvek je bila hrabra i ratoborna, učestvovala je i u ratu. Sa 13 godina bila je u partizanima. Otac je bio ponosan na mene, ali nikada se nije hvalisao da mu je sin kralj narodne muzike, kako me prozvaše - rekao je jednom prilikom medijima Šaban Šaulić.
Po majci Ilduzi Demirović nazvao je ćerku Ildu.
- Talenat zaista i jesam nasledio od nje. Baš je lepo pevala. Kada bi ona počela da peva, ceo komšiluk bi je slušalo. Uvek sam se pitao odakle je znala španski. Sećam se da je pevala pesmu 'La pico nera'. To je predivna pesma. Otac, ona i ja se vozimo u vozu, a ona iz čista mira počne da peva. Gledam je s divljenjem, kao kuća je bila velika u mojim očima. Rukama je sve objašnjavala, kao da je znala reči pesme. Nikada je nisam pitao odakle je tu pesmu znala - otkrio je bio Šaban.

Otac Huso dolazio je na Šabanove koncerte i sedeo mirno, slušajući sina.
- A kada bi čuo aplauz, samo bi mu oči zasvetlele u mraku - ispričao je Šaban.
Pevač je svoje roditelje veoma voleo i poštovao, kao i strica kojeg je smatrao velikim autoritetom. Slušao ih je sve i divio im se godinama, pa ih izgubio u zao čas - onda kada nije mogao da ih isprati kako dolikuje. To je na Šabana ostavilo ogromn trag. Jednom prilikom je priznao da ne može sebi da oprosti što nije bio tu da uputi poslednji pozdrav.
Upravo stric Alija otkrio ukazao je na njegovu neverovatnu sposobnost da peva i imitira druge pevače. Kada ga je pozvao da mu peva u kafani, pre svega iz poštovanja nije želeo da odbije poziv, a onda je sa "Jablani se povijaju" oduševio sve!

- Jednom prilikom pevao sam pesme od Esme Redžepove i napravio totalni 'krkljanac' u kafani. Svi su mislili da Esma peva i ulazili su u kafanu kako bi je videli, a onda je usledilo razočarenje kada su ugledali mene. Govorili su: 'Pa to nije Esma, to je onaj Ildin mali - sećao se svojevremeno Šaban.
Na turneji po Australiji saznao je da mu je otac preminuo.
- Smrt oca desila se iznenada tokom turneje u Australiji. Odradio sam tek dva manja grada, a u to vreme se na turneju išlo zbog Sidneja i Melburna te se nije vraćalo dok se ta dva velika koncerta ne odrade. Sportski komentator Marko Marković koji je tada bio sa mnom saopštio mi je vesti o smrti oca, kao i činjenicu da mi iz ove situacije nema nazad. I dan danas sebi ne mogu da oprostim što nisam sahranio oca i bio na njegovom poslednjem ispraćaju. Dan kada je sahranjen pevao sam i plakao istovremeno. Stajao sam na bini i nisam znao šta da radim koliko mi je bilo teško. Pevao sam dok se u meni sve sa svakim stihom rušilo - ispričao je u jednoj emisiji.
I Alija kad je umro, Šaban je bio na putu.
- Događa se sledeća situacija. Doček Nove godine, ja sam u Beču, i sve je rasprodato. To veče me, znači, čeka važan nastup. I dobijem poziv da mi je stric umro. Eto, ni tada nisam mogao da prisustvujem sahrani. To je bilo strašno. To je druga strana našeg posla - zaključio je tada Šaban.
Ipak, veći deo svog života živeo je u Beogradu, sa suprugom Gordanom i troje dece - Ildom, Sanelom i Mihajlom.
Prvi album Šabana Šaulića je izašao 1969. godine, kada je imao osamnaest godina. Do 1976. godine, autor njegovih pesama je bio Buca Jovanović, a od te godine komponovao je veliki broj svojih hitova, najčešće na tekst Radeta Vučkovića.
Nakon toga, počeli su da se ređaju hitovi, koji se i dan danas rado slušaju. Pesme „Dođi da ostarimo zajedno“ i „Dva galeba bela“ smatraju se jednim od najboljih ikad otpevanih narodnih pesama. Osim ovih pesama, veliki hitovi Šabana Šaulića su bili i „Uvenuće narcis beli“, „Sine“, „Danima te čekam“, „Snežana“, „Odlaziš, odlaziš“, „Pozn'o bih te međ' hiljadu žena“ i dr. Ono što su svi koji su ga voleli znali jeste to da je Šaban obožavao život, uvek je bio nasmejan, čak i u teškim trenucima.

P.S. Za Kraj - @ Administracija Foruma - Fanovi

POSLEDNJI OPROŠTAJ

Tužno,žalosno i bolno se osećamo svi koji smo uživali u tvojim pesmama.
Mnoge generacije su odrasle uz tvoje pesme i proživele najlepši deo života neponovljive tvoje pesme živeti će još dugo vremena nek ti je laka crna zemlja zbogom Kralju i Legendo
Počivaj u miru.
Porodici Šaulić iskreno saučešće

Ko zeli da iskaze saucesce moze da postavi komentar ispod ovog posta