Zdravo & Dobrodošli na Radio Poljubac
Možete nas naći na Follow us on Facebook Follow us on Twitter Linked In Flickr Watch us on YouTube My Space Blogger
Zdravo Gost, ako čitate ovo, to znači da niste registrovani. Kliknite ovde da se registrujete u nekoliko jednostavnih koraka, uživaćete u svim odlikama našeg Foruma. Imajte na umu da su zabranjeni nepristojni ili besmisleni nikovi (bez brojeva ili slova nasumice).
Sign Up

+ Odgovor Na Temu
Prikaz rezultata 1 do 2 od 2
    Senior Member

Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 14.0%
    Achievements:
    Tagger First Class1 year registered5000 Experience Points

Registrovan
    Sep 2015
    Country: Bosnia-Herzegovina
    Say 'Thank You!' for this post. :
    0 For This Post
    25 Ukupno
    Level
    1

Prikaz Nagrada

zvezdica3 Branko Ćopić

Branko Ćopić

(1. januar 1915. - 26. mart 1984.)

Branko Ćopić (Hašani, Bosanska krajina, 1. januar 1915 — Beograd, 26. mart 1984) je bio jugoslovenski književnik. Osnovnu školu završio je u rodnom mestu, nižu gimnaziju u Bihaću, a učiteljsku školu pohađao je u Banjoj Luci, Delnicama i Sarajevu, te je završio u Karlovcu. Na Filozofskom fakultetu u Beogradu diplomirao je 1940. godine. Prvu priču objavio je 1928. godine, a prvu pripovetku 1936. Njegova dela su, između ostalih, prevođena na engleski, nemački, francuski i ruski jezik. Bio je član Srpske akademije nauka i umetnosti i Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine. Izvršio je samoubistvo skokom sa mosta Bratstvo i jedinstvo u Beogradu 26. marta 1984. u svojoj 69. godini života.

U Ćopićevim delima dominiraju teme iz života ljudi iz Bosanske krajine i Narodnooslobodilačkog rata.

Biografija

Branko Ćopić rođen je 1. januara 1915. godine u selu Hašanima pod planinom Grmečom. U isto vreme, njegov otac Vid, kao vojnik austrougarske armije, borio se negde na frontu u Karpatima, a njegov stric Nidžo, srpski dobrovoljac, borio se u srpskoj vojsci protiv Austrougarske. Kad mu je bilo četiri godine, umro mu je otac. Ćopić je, zajedno sa mlađim bratom i sestrom, ostao da živi pored majke Soje, dede Radeta i strica Nidže.

Prva pročitana knjiga bila mu je „Migel Servantes“ koju je, negde u trećem razredu, kupio od učiteljice. U toj knjizi bio je opisan život slavnog španskog pisca Servantesa, skupa sa nekoliko odlomaka iz njegovog romana „Don Kihot“. Sledeće pročitane knjige bile su „Doživljaji jednog vuka“, pa „Doživljaji jedne kornjače“.

Prvo štampano delo objavio je sa četrnaest godina u omladinskom časopisu „Venac“ 1928. godine. Ćopić je pohađao učiteljsku školu u Banjoj Luci i Sarajevu, a završio u Karlovcu, a Filozofski fakultet u Beogradu. Već kao student afirmisao se kao darovit pisac i skrenuo na sebe pažnju književne kritike; 1939. godine je dobio nagradu „Milan Rakić“. Uoči Drugog svetskog rata nalazio se u đačkom bataljonu u Mariboru. U danima Aprilskog rata on je, sa grupom svojih drugova, pokušao da pruži otpor neprijatelju kod Mrkonjić Grada. Posle toga je otišao u svoj rodni kraj, a sa početkom ustanka, stupio je u redove ustanika i među njima ostao tokom cele narodnooslobodilačke borbe. Sve vreme rata bio je ratni dopisnik zajedno s nerazdvojnim prijateljem i kumom, književnikom Skenderom Kulenovićem.

Posle rata neko vreme je bio urednik dečjih listova u Beogradu, a potom počeo profesionalno da se bavi književnošću. Smatra se jednim od najvećih dečjih pisaca rođenih na jugoslovenskim prostorima.

Branko Ćopić, Mira Alečković i Blaže Koneski u partizanima (1944).

Dela su mu prevođena na ruski, engleski, francuski, nemački, ukrajinski, poljski, češki, bugarski, rumunski,slovenački i mađarski jezik. Bio je član SANU i ANUSRBiH.

Celi radni i životni vek nakon Drugog svetskog rata Branko Ćopić je proveo u Beogradu, ali je često putovao po Jugoslaviji i drugim evropskim državama.

Za književni rad dobio je, među ostalim, Nagradu AVNOJ-a i Njegoševu nagradu (obe 1972). Nosilac je Partizanske spomenice 1941. i drugih visokih odlikovanja.

Njegov stan u Beogradu, ulica kralja Milana 23, u kom je živeo od 1972. do smrti, poklonio je SANU.

“Pisanje za djecu za mene je najljepši posao, najprijatnija zabava i najbolji odmor. Kad završim jednu knjigu za djecu, ja se osjećam tako veseo“

Književni opus

Njegova prozna dela prožeta su lirikom i živopisnim realističkim slikanjem seoskog života, poznavanjem života i mentaliteta ljudi sa sela, vedrinom i živošću duha. Kreirao je mnoštvo upečatljivih i živopisnih likova i događaja nadahnutom pripovedačkom tehnikom koristeći svež, sočan i slikovit jezik pri čemu je inspiraciju nalazio u svom podgrmečkom zavičaju. Ćopića su doratnim pripovetkama najviše zanimali siromašni seljaci, sanjari i prosjaci, deca, skitnice i nadničari, i on je o svima njima pričao sa brižnim, zaštitničkim razumevanjem. U lirski intoniranim ratnim pripovetkama Ćopić je nadahnuto opisivao herojske podvige, mučeništvo i samopregor svojih junaka.

Početkom 1950ih godina Ćopić je počeo da piše i satirične priče u kojima je oštro kritikovao ružne pojave u tadašnjici. Jedna od takvih priča bila je i „Jeretička priča“ objavljena u „Ježu“ koja je pokrenula lavinu osuda sa vrha partije i vlasti, a u hajci na pisca učestvovao je i Broz koji je rekao da on lično takvu satiru neće dozvoliti, ali da pisac neće biti ni uhapšen. Književni istoričar Ratko Peković napisao je knjigu „Sudanije Branku Ćopiću“ u kojoj je detaljno opisana cela hajka na pisca.

Mala moja iz Bosanske Krupe

Bilo mi je dvanaest godina,
    prvi put sam sišao do grada,
    iz mog sela, tihog i dalekog,
    kada susretoh tebe iznenada.
    Eh, dječačke uspomene glupe!
    Mala moja iz Bosanske Krupe!

Jesi li me spazila il’ nisi,
    zbunjenoga seoskoga đaka,
    svjetlokosog i očiju plavih,
    u oklopu novih opanaka,
    kako zija u izloge skupe?
    Mala moja iz Bosanske Krupe!

Naišla si kao lak oblačak,
    tvoj me pogled za tren obeznani,
    zaboravih ime i očinstvo,
    kako mi se zovu ukućani.
    Iznevjerih poput sablje tupe,
    mala moja iz Bosanske Krupe!

Tekli tako gimnazijski dani,
    uspomena na te ne ocvala,
    modra Una u proljetne noći,
    tvoje mi je ime šaputala.
    Lebdjela si ispred đačke klupe,

Brzo minu naše đakovanje,
    lagan leptir sa krilima zlatnim,
    ipak tebe u srcu sačuvah
    kroz sve bure u danima ratnim.
    Ta sjećanja mogu l’ da se kupe,

Sad je kasno,već mi kosa sijedi,
    gledam Unu, ćuti kao nijema,
    zalud lutam ulicama znanim,
    sve je pusto, tebe više nema.
    Ej, godine, nemjerljive, skupe!
    Zbogom, mala, iz Bosanske Krupe!

Sa uspehom se ogledao i u pisanju romana iako su prirodi njegovog književnog talenta više odgovarale kraće forme — pripovetke i novele. Romani „Prolom“ i „Gluvi barut“ slikaju učešće seljaka Bosanske Krajine u ustanku, a „Ne tuguj bronzana stražo“ prilagođavanje tih istih seljaka, sada kolonista, novim uslovima života u Vojvodini.

Glavnina Ćopićevog proznog opusa humoristički je intonirana, a humor nalazi u prirodi i mentalitetu njegovih junaka koji i u najtežim životnim trenucima znaju da sačuvaju vedrinu i da se nasmeju čak i vlastitoj nevolji. Sem toga, Ćopić je od onih pisaca koji su svoj posmatrački talenat naročito iskazivali kroz otkrivanje sitnih ljudskih mana i nedostataka.

Iako je Ćopić bio pisac epske širine i zamaha sa urođenim pripovedačkim i humorističkim darom, u njegovim delima vidljiva je i jedna lirska žica koja se nije pokazivala samo u opisima bosanskih pejzaža već i u portretisanju ljudskih likova koji su mu bili bliski i dragi. Ta Ćopićeva poetska žica naročito je vidljiva u njegovoj ratnoj lirici, pre svega u zbirci „Ognjeno rađanje domovine“.

Branko Ćopić je cenjen i kao dečji pisac, prvenstveno zahvaljujući živoj mašti i daru za spretno uobličavanje svojih posmatranja, ali i nesumnjivom humorističkom talentu. Napisao je preko trideset knjiga za decu, među kojima su i dva romana.

Dela

Zbirke pripovedaka

• Pod Grmečom (1938),
    • Borci i bjegunci (1939),
    • Planinci (1940),
    • Rosa na bajonetima (1946),
    • Sveti magarac (1946),
    • Surova škola (1948),
    • Ljudi s repom (1949),
    • Odabrane ratne pripovetke (1950),
    • Izabrane humorističke priče (1952),

Ljubav i smrt (1953),

• Dragi likovi (1953),
    • Doživljaji Nikoletine Bursaća (1955),
    • Gorki med (1959),
    • Bašta sljezove boje (1970);
    • Vasilisa i monah (1975);
    • Skiti jure zeca (1977);

Romani

• Prolom (1952),
    • Gluvi barut (1957),
    • Ne tuguj bronzana stražo (1958)
    • Osma ofanziva (1964),
    • Delije na Bihaću (1975);

Zbirke pesama

• Ognjeno rađanje domovine (1944),
    • Pjesme (1945),
    • Ratnikovo proljeće (1947);

Komedije

• Doživljaji Vuka Bubala
    • Odumiranje međeda

Dela za decu

• U svijetu medvjeda i leptirova (1940), pripovetke
    • Priče partizanke (1944), pripovetke
    • Pjesme pionirke (1945), pesme
    • Bojna lira pionira (1945), pesme
    • Družina junaka (1945), pripovetke
    • Bajka o sestri Koviljki (1946), proza
    • Doživljaji kuma Torbe (1946), pripovetke
    • Vratolomne priče (1947), pripovetke
    • Armija odbrana tvoja (1947), pesme
    • Sunčana republika (1948), pesme
    • Rudar i mjesec (1948), pesme

Ježeva kućica (1949)

• Priče ispod zmajevih krila (1950), pripovetke
    • Pijetao i mačka (1952), pripovetke
    • Doživljaji mačka Toše (1954), pripovetke
    • Lalaj Bao, čarobna šuma (1957), pesme
    • Orlovi rano lete (1957), roman
    • Partizanske tužne bajke (1958), pripovetke
    • Večernje priče, (1958), priče u stihu
    • Djeda Trišin mlin (1960), zbirka pesama
    • Priče zanesenog dječaka (1960), pripovetke

Magarece godine (1960), roman

• Slavno vojevanje (1961), roman
    • Bitka u Zlatnoj dolini (1963), roman
    • Mala moja iz Bosanske Krupe (1971), pesme
    • Glava u klancu, noge na vrancu (1971), pripovetke
    • Lijan vodi karavane (1975), pripovetke.

Sabrana dela

• objavljena u 12 knjiga 1960.
    • objavljena u 14 knjiga 1978.

Branko Copic - Sabrana dela -14 knjiga

Oproštajno pismo Branka Ćopića

Spomenik u Beogradu

Izvor: wikipedija; haoss.org; novosti.rs; twitter.com; pasaz.rs; didaskalijebh.wordpress.com; kupindo.com; secanja.com; goglasi.com; whenintime.com; antik025.com; njuskalo.hr; serbianforum.org; antik025.com; rs.n1info.com; whenintime.com; ognjiste.hr
    [Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ]
    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom
    HVALA

Super Administrator SuperAdministrator

Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.7%
    Achievements:
    Tagger First ClassSocialVeteran25000 Experience Points
    Awards:
    Discussion Ender
    lacosta's Avatar
    Registrovan
    Mar 2014
    Country: Croatia
    Say 'Thank You!' for this post. :
    0 For This Post
    248 Ukupno
    Level
    1

Prikaz Nagrada

Moje Raspoloženje
    Fine
    Cestitke odlican post
    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom
    HVALA

+ Odgovor Na Temu

Informacija Teme

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Slične Teme

1. Branko i Bilja
    By Nebojsa® in forum Vlaska Muzika
    Odgovori: 0
    Zadnji Post: 18.08.2015, 19:05
  2. Branko Branko i Zlatni prsti - Dadoh dinar prevarih se 1987
    By ante sertic in forum Narodna Muzika
    Zadnji Post: 17.03.2015, 19:28
  3. Branko Babic
    By Zile1991 in forum Narodna Muzika
    Zadnji Post: 14.11.2013, 12:16
  4. Branko Likic
    By Susanj in forum Zabavna Muzika
    Zadnji Post: 12.10.2013, 21:19
  5. Branko Kockica
    By M e r i in forum Tekstovi Pesama Decije Muzike
    Odgovori: 22
    Zadnji Post: 02.02.2013, 22:55

Članovi koji su pročitali ovu temu : 1

You do not have permission to view the list of names.

Tagovi za ovu Temu

Bookmarks

Pravila Postanja