Dragoslav Šekularac

(30. novembar 1937)

Dragoslav Šekularac (Štip, 30. novembar 1937), je bivši jugoslovenski fudbaler. Istaknuti igrač Crvene zvezde. Popularni Šeki je bio druga velika „zvezda“ posle Rajka Mitića. Bio je verovatno jedan od najboljih driblera u istoriji jugoslovenskog fudbala. Igrao u veznom redu. Bio je standardni član fudbalske reprezentacije Jugoslavije, i u to vreme i njen najbolji pojedinac. Odigrao je 41 utakmicu i postigao šest golova za reprezentaciju Jugoslavije. Posle incidenta na utakmici, zbog koje je bio kažnjen sa dve godine neigranja, karijera mu je naglo prekinuta.

Jedan od najvećih driblera u istoriji jugoslovenskog fudbala. Druga „Zvezdina zvezda“ debitovala je sa samo 17 godina za seniorski tim, a od sezone 1955/56 kreće njegov vrtoglavi uspon.

Igračka karijera

Dragoslav Šekularac je osnovnu školu, četiri razreda gimnazije, kao i metereološku školu učio u Beogradu. Međutim, za školu nije mario, jer je fudbal postao njegova glavna preokupacija. Kad ga je Dimitrije Milojević, nekadašnji fudbaler BASK-a, trener i štamparski radnik Politike, primetio u dvorištu Druge muške gimnazije, odmah mu je bilo jasno da koliki talenat poseduje.

Nadimak: Šeki, Umetnik, Romantičar, Brazilac

Crvena zvezda

Šekularac je prvotimac Crvene zvezde postao 6.marta 1955. i crveno-beli dres nosio do 5.juna 1966. U Crvenoj zvezdi je odigrao ukupno 375 mečeva, od toga 156 prvenstvenih i postigao je 119 golova. Sa Crvenom zvezdom je osvojio pet titula prvaka (1956,1957,1959,1960. i 1964) i jedan trofej u nacionalnom kupu (1959), kada je bio tvorac pobede nad Partizanom u finalu.

„Zvezdina“ legenda

Incident koji je u jesen 1962. imao sa arbitrom Pavlom Tumbasom (ošamario ga usred prepunog Čaira u meču Radnički – Crvena zvezda) udaljio ga je iz fudbala godinu i po dana, zapravo mnogo duže, jer se nalazio na vrhuncu karijere. Govorilo de sa je Šekularac bio revoltiran odluko tadašnjih vlasti da ne puste tada miljenika Zvezdinih navijača da pređe u italijanski Juventus.Juventus je nudio Šekularcu rekordan ugovor od 600.000 dolara.

Dragoslav Šekularac-Šeki u sjajnom dresu OFK Beograda iz 1969. godine. Okean-plavi dres bez kragne, sjajno ukomponovan sa belom ivicom na rukavima

Inostranstvo

Nakon toga nastupa za nemački Karlsrue, ali usled povrede kičme nije pružao adekvatne igre. Nije bolje prošao ni u kolumbijskom Santa Feu iz Bogote, ali se nije predavao: nastavio je nastavio je da igra mali fudbal u SAD, jer mu je veliko fudbalsko ime otvaralo sva vrata. Igračku karijeru je završio na malom fudbalu u američkom Dalasu.

Osvajači titule 1955/56. – Tim „Crvene zvezde“: Krivokuća - Stanković - Zeković - Tasić - Spajić - Popović - Mitić - Toplak - Kostić - Šekularac - Rudinski.

Trenerska karijera

Radio je kao trener ali sa manjim uspehom. Takođe, on je idejni kreator Zvezdine zlatne generacije `91 i prvi koji je želeo da napravi tim od mladih i perspektivnih, ali neafirmisanih igrača. Predložio je Draganu Džajiću da se kupuju samo najbolji mladi fudbaleri iz tadašnje Jugoslavije, što je on i prihvatio. Posle njega je na trenersko mesto došao Ljupko Petrović koji je sa Zvezdom osvojio Evropu i svet.

Šekularac sa Draganom Stojkovićem

Reprezentacija

U „A“ reprezentaciji je debitovao 30.septembra 1956., u meču protiv Čehoslovačke (1:2) u Beogradu, poslednji, 41.meč za “plave” odigrao je 1.juna 1966.god. protiv Bugarske (0:2), takođe u Beogradu. Dao je niz nezaboravnih partija, ali u sećanju, posebno, ostaju istorijskih 5:0 protiv Engleza u Beogradu, koje je zgromio zajedno s Milošem Milutinovićem i Todorom Veselinovićem. Učestvovao je na Olimpijskom turniru 1956.god. u Melburnu i na Svetskim šampionatima 1958. u Švedskoj i 1962. u Čileu.

JUGOSLAVIJA NA SVETSKOM PRVENSTVU u Čileu1962.
Šoškić, Durković, Jusufi, Radaković, Marković, Popović, Anković, Šekularac,Jerković, Galić, Skoblar, Krivokuća,Svinjarević, Šijaković, Matuš, Mujić, Melić, V.Kovačević,M.Stojanović, Nikolić, Stipić, Ivoš.
treneri: LJUBOMIR LOVRIĆ, PRVOSLAV MIHAJLOVIĆ

Seniorski klubovi

1955—1966 Crvena zvezda
1966—1967 Karlsrue
1967 Sent Luis Star
1968 OFK Beograd
1968—1969 Santa Fe
1969—1970 Milonarios
1971—1972 Amerika De Kali
1973 Pariz

Reprezentacija

1956. - 1966. Jugoslavija

- Evo me, vratio sam se i našao telefon. Nisam dobro ovih dana, imam probleme sa zdravljem, pritisle su me i godine, ali sam išao malo gore do Zvezde da vidim šta ima novo. Nađoše ovi moji ovde u kladionici telefon. Znate ima mnogo partizanovaca okolo koji se muvaju, ali vidite da mene neće da pokradu. Jednostavno, nisam im davao nikada povoda za tako nešto, nikome nisam dužan - izjavio je za „Alo!” Dragoslav Šekularac, legenda srpskog fudbala, koji je poznat i po boemskom načinu života.

Trenerska karijera

1984—1985 Gvatemala
1986—1987 Fotskraj Džast
1989—1990 FK Crvena zvezda
1990—1991 Kluba Amerika
1994—1995 Atletiko Marbela
1995 Dejvu Rojals (savetnik)
1996 Dejvu Rojals
1998—2000 Obilić (direktor)
2002 Obilić
2006 FK Srpski beli orlovi

Knjiga Dragoslav Šekularac Šeki

Izvor: wikipedija; en.wikipedia.org; sport.blic.rs; mojacrvenazvezda.net; strategija.org; redstarbelgrade.info; krajinaforce.com; arhiva.alo.rs; ishop.rs